A jogi szakvizsga három részből áll:
a./ polgári jog és családjog, a gazdasággal kapcsolatos joganyag, polgári eljárásjog,
b./ büntetőjog, büntető eljárásjog, büntetés-végrehajtási jog,
c./ munkajog és társadalombiztosítási jog, alkotmányjog és közigazgatási jog, európai közösségi jog.
A jelölt egy általa választott tárgyból írásbeli, illetve valamennyi vizsgatárgyból szóbeli vizsgát tesz. Európai közösségi jogból írásbeli vizsga nem tehető.
Ha az ember rászánja magát, hogy nekivág a vizsgáknak, az első megoldandó feladat: melyik részvizsgával kezdjen, ugyanis abból a témakörből kell írásbeli tárgyat választani.
Ha csak nem vagy olyan szerencsés, hogy az egyik teljes terület szakértője lettél a gyakorlati idő alatt, bizony komoly fejtörést okoz az írásbeli tárgy kiválaztása, hiszen ez a belépő az első szóbeli részvizsga eredményét is determinálja, arról nem is beszélve, hogy az első vizsga eredménye (és az írásbelid is teljes terjedelemben) a további vizsgák cenzorainak a kezében is ott lesz...
Sok hasznos tanács terjed szájhagyomány útján azzal kapcsolatban, hogy melyiket érdemes választani:
Sokan esküsznek a büntető anyagi jogra (többek között az ELTE felkészítő tanfolyamát tartó dr. Tóth Mihály is), mert szerintük jogszabályhasználat mellett a tényállásban nemigen lehet hibázni. Mások a büntetés-végrehajtás mellet érvelnek azzal, hogy (kétségtelenül) ez a legrövidebb rész, és ebből az anyagból belátható mennyiségű az írásbelin feladatként adható határozatok száma.
A munkajog is népes tábort tudhat magáénak, azonban nem árt odafigyelni, hogy a C/1 témakör a munkajog és társadalombiztosítási jog együtt! Azért TB-ből lehet érdekeseket kérdezni...
Az A részvizsgából gyakran a Pp-t javasolják arra figyelemmel, hogy ez esetben is belátható terjedelmű az írásbelin előfordulható határozatok száma, azonban ez esetben szem előtt kell tartani azt, hogy míg az anyagi jognál azért a szóbelin még lehet szépíteni az "értelmezésem szerint" formulával, Pp-n azért nem igen van erre lehetőség.
Személyes tapasztalatom szerint abból a tárgyból érdemes írásbeli vizsgát tenni, amit az ember leginkább kedvel (vagy legalábbis a legkisebb undorral áll neki a tanulásnak).
És végül: a szakvizsgát sikerrel teljesítettek beszámolói szerint átalában megoldható a feladat, sőt, gyakran annyira egyszerű, hogy hosszan gondolkodik rajta az ember, hogy hol van a csapda. Pedig nincs.