Íme egy példa a büntető anyagi jogi szakvizsga írásbeli feladatára:
A vádlott június5-én délelőtt az egyik mellékúton személygépkocsijával mintegy 110-120 km/h sebességgel haladt. Szemben közlekedett K.J. a tehergépkocsiból és pótkocsiból álló járműszerelvénnyel. Nevezett Z. külterületén észelelte, hogy az úttest kb. 70-80 cm-es szélét elfoglalva, parkol egy személygépkocsi. Ezt a továbbhaladáshoz ki kellett kerülnie. A kikerülés megkezdése előtt K.J. a járműszerelvénnyel megállt, majd amikor újra elindult, meglátta, hogy az úttest balra hajló kanyarodó szakaszáról, szemben vele nagy tempóban közeledik a terhelt személygépkocsija. K.J.járműszerelvényét lelassította és a bal oldali árok felé irányította, majd megállt. Tehergépkocsija az úttest menetirány szerinti bal oldali forgalmi sávban, míg a pótkocsija a jobb oldali forgalmi sávban volt. A terhelt mintegy 110-120km/h sebességgel közlekedett, a megengedett 90km/h sebességtúllépése miatt vészfékezéssel sem tudta elkerülni az ütközést, ezért a vészfékezés után a féket felengedte, járművét balra kormányozta és így az út szélén álló Wartburg személygépkocsinak hajtott, majd balra a helységnévjelző táblának ütközött és a tetejére megállt. Az előírt 90km/h sebesség betartása mellett az ütközés elkerülhető lett volna.
A terhelt személygépkocsijában a jobb első ülésen utazott B.T. sértett, aki a homlok lágyrészének zúzódásával 8 napon belül, jobb oldali kulcscsontjának elmozdulásos törésével 8 napon túl, mintegy 6 hét alatt gyógyuló sérüléseket szenvedett el.
Az igazságügyi orvosszakértői vélemény szerint március 7-én a sértett otthoni baleset miatt a jobb oldali kulcscsont oldalsó végének törését szenvedte el, amelyet műtéti úton rögzítettek. A csavaros csontegyesítő műtét során a törésvéget nem kellően rögzítették, így a csontvégek elmozdulásához egy kis erejű tompa direkt erőhatás is elegendő volt. Ha a sértett műtétje sikerült volna, ugyanazon a helyen még egy nagyobb erejű erőhatás sem okozta volna a bekövetkezett sérülés.
Feladat: Készítsen elsőfokú bírósági határozatot!
A megoldás: A testi sértést eredményező magatartás büntetőjogi felelősséget megalapozó jelentőségén nem változtat a sértett rendellenes egészségi állapota, mint az eredmény kialakításában szerepet játszó, feltételként közreható körülmény (1978. évi IV. törvény 187. §; EBH2006. 1387.).
Forrás: www.jogiforum.hu